NOVICA

5. 7. 2012

Premier Janez Janša: Slovenci v zamejstvu in po svetu so dodatna moč slovenskega naroda

(Foto: Nebojša Tejić/STA)

Predsednik Vlade Republike Slovenije Janez Janša se je danes udeležil XII. Vseslovenskega srečanja Slovencev v zamejstvu in po svetu, katerega glavna tema je bila Medgeneracijski dialog. Predsednik Vlade RS Janez Janša je ob tej priložnosti zbrane tudi nagovoril. V svojem nagovoru je slovenski premier izpostavil predvsem pomen širšega prispevka Slovencev v zamejstvu in po svetu v času osamosvajanja in kasneje ter spregovoril o ukrepih, ki jih vlada sprejema, da bi državo popeljala iz recesije in gospodarskega zastoja.

 

Premier Janez Janša je poudaril pomen prispevka slovenskih skupnosti izven meja matične domovine  k intelektualnemu ter kulturnopolitičnemu prebujenju, ki je konec 80. let prejšnjega stoletja omogočilo oblikovanje slovenske države. Po njegovih besedah so Slovenke in Slovenci v zamejstvu in po svetu v procesu prizadevanj za mednarodno priznanje mlade države odigrali nenadomestljivo vlogo. Prav tako tudi »nikoli niso izgubili vere v svojo domovino.«

 

V nadaljevanju je slovenski premier izpostavil, da »tisti, ki živimo v domovini, vaše življenje, vaše dosežke in delo pozorno spremljamo, težave s katerimi se srečujete so tudi naše težave in nas žalostijo, na vaše uspehe smo tudi mi ponosni in jih imamo za skupne uspehe.« Pri tem je omenil prispevek in vlogo Slovenke in Slovencev v znanosti, kulturi, športu, gospodarstvu, politiki širom po svetu. Ob tem je dejal, da so Slovenci, ki živijo izven matične domovine, tudi velik povezovalni element slovenske kulture in slovenskega naroda. »Skoraj pol milijona vas je po svetu in to je tista dodatna moč slovenskega naroda, ki jo v temu času še posebej potrebujemo,« je še dejal.

 

Premier Janez Janša je v nadaljevanju poudaril, da slovenska vlada v tem trenutku pospešeno sprejema ukrepe, da bi državo popeljali iz recesije in gospodarskega zastoja.  »Z namenom znižanja javne porabe in oživitve gospodarske aktivnosti smo morali zato letošnjo pomlad ob ustreznem socialnem dialogu poskrbeti za spremembe v celem korpusu zakonodaje, zato da smo vsaj malo uravnotežili slovenske javne finance in se oddaljili od brezna, v katerega vodi nebrzdano zadolževanje,« je dejal. Med najpomembnejšimi ukrepi za ponovni zagon gospodarske rasti, ki jih je država že sprejela, pa je predsednik vlade posebej opozoril na znižanje davčnih obveznosti za podjetja, še posebej, če ta vlagajo v raziskave in razvoj, saj je to edina dolgoročna zdrava pot do novih delovnih mest. »Vlada si v tem času tudi močno prizadeva za soglasje glede ustavnih sprememb, ki bi omogočile bolj učinkovito in tudi cenejše delovanje države. Prav tako se osredotočamo na dodatne ukrepe v smeri odprave nepotrebnih oziroma škodljivih birokratskih ovir ter na izboljšanje poslovnega okolja,« je še poudaril predsednik vlade Janez Janša. Po njegovih besedah Slovenija v tem trenutku tudi nujno potrebuje domače in tuje investicije v gospodarstvu, »zato smo odločeni, da se še bolj odpremo svetu ter okrepimo gospodarske in tudi medčloveške stike z drugimi državami, tudi ob vaši pomoči.«

 

V nagovoru je slovenski premier izpostavil še, da so prizadevanja za čim boljši položaj slovenskih skupnosti v drugih državah tudi sestavni del slovenske zunanje politike. Ob tem je predstavil številne napore ter trud, ki jih vlada ob pomoči vrste slovenskih javnih inštitucij vlaga v smeri čim bolj konkretne podpore delovanju slovenskih skupnosti. Izpostavil je, da se je vlada k pozitivnemu odnosu in k delu za čim večjo povezanost vseh Slovencev doma in po svetu zavezala tudi s koalicijsko pogodbo.

 

Po besedah slovenskega premierja skuša biti v tem mandatu slovenska vlada, predvsem s pomočjo Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, čim bolj konkretna pri pospeševanju medsebojnih osebnih stikov med Slovenci doma in v tujini. V nadaljevanju je predstavil nekaj konkretnih načrtov in naporov, ki bi pripomogli k temu, da bi se medsebojno tesneje povezali in skupaj doprinesli k razvoju znanstvenega, ekonomskega in družbenega delovanja vseh Slovencev.


Nenazadnje pa je slovenski premier v nagovoru izrazil tudi prepričanje, da bodo Slovenke in Slovenci v zamejstvu in po svetu tudi v prihodnje ostali »ambasadorji svoje domovine, okno svoje domovino v njeno sosedstvo in v širni svet.«