NOVICA

14. 12. 2012

Predsednik Vlade RS Janez Janša po koncu zasedanja Evropskega sveta: "Sprejeti sklepi pomenijo pomemben korak naprej. "

(Foto: Thierry Monasse/STA)

»Sprejeti sklepi pomenijo pomemben korak naprej, « je ob koncu zasedanja vrha ES povedal predsednik Vlade RS Janez Janša in nadaljeval, da se tudi sicer »politično življenje v evropskih institucijah in Evropski uniji nasploh ob koncu leta 2012 končuje v precej boljšem vzdušju, kot se je začelo.« EU oz. evropske institucje bodo »s pomočjo sprejetih sklepov in ukrepov bistveno bolj odporne na udarce ali na šoke gospodarske in finančne krize. Gre za pomembne mehanizme za preprečitev podobnih negativnih efektov, kot smo jih srečevali v zadnjih letih.« Pozitiven signal pri reševanju situacije je tudi sporočilo zasedanja, ki je povezano z reševanjem krize v Grčiji. Kot je povedal predsednik vlade Janez Janša, je mogoče »prvič po vseh teh letih reči, da so dobri obeti za to, da se Grčija konsolidira in sčasoma ponovno postane kredibilna članica evro območja, v dobro svojih državljank in državljanov in tudi celotne evropske monetarne unije.« 

 

Predsednik vlade je v izjavi za medije govoril tudi o gospodarski in monetarni unija, ki sta bila glavna poudarka razprav dvodnevnega zasedanja. Premier Janša je izpostavil, da »gredo koraki v pravo smer, saj preprečujejo, da bi eventuelno prihodnjo prihodnjo gospodarsko krizo pričakala enako nepripravljena, kot se je to zgodilo leta 2008. Ti koraki uvajajo konkretne mehanizme, na podlagi katerih bodo negativne učinke takšnih kriz, če bo do njih prišlo v prihodnosti in če se jih ne bo dalo preprečiti, nosili tisti, ki jih bodo tudi povzročili. Bremena takšne krize ne bodo več porazdeljena med evropske davkoplačevalce.« 

 

Predsednik vlade je med sklepi omenil tudi vprašanje sirske krize: »EU mora narediti vse, kar je v njeni moči,  da se čim prej prekine in prepreči nadaljnje trpljenje civilnega prebivalstva v Siriji. Tega je pravzaprav vse več. Dobra ugotovitev je, da ob režimu, ki je najbolj odgovoren za to nasilje, nastaja alternativa. In s to sirsko opozicijo bo sodelovala tudi EU. Pri tem sodelovanju pa bo kot pogoj postavljala vse tiste vrednote in principe, na katerih je tudi sama EU zgrajena.« 

 

Premier Janez Janša se je danes po koncu zasedanja sestal tudi z evropskim komisarjem za denarne in gospodarske zadeve Ollijem Rehnom, ki ga je seznanil z referendumsko blokado proračuna v Sloveniji. Premier Janša je opozoril, da je ta nenavadna gesta, ki se dogaja samo v Sloveniji in nikjer drugje, problem za celotno območje evra in negativen signal za celotno evro območje. Predsednik vlade Janez Janša je na novinarski konferenci glede tega izrazil pričakovanje, da bo slovensko Ustavno sodišče o dopustnosti referenduma odločilo kar najhitreje.

 

Predsednik  vlade Janša je komisarju Rehnu predstavil glavne napore, ki jih slovenska vlada vlaga v to, da Slovenijo »potegne iz nevarnih voda«. 

 

»Z referendumskimi blokadami tako Slovenija,« kot je še dejal predsednik vlade, »pošilja negativen signal tudi zunaj Evrope, saj nimamo odgovornosti samo navznoter, ampak tudi navzven. Naše neodgovorno obnašanje ogroža tudi druge.«

 

Premier Janez Janša je v nadaljevanju novinarske konference govoril tudi o razmerah v Sloveniji in napovedal, da nov rebalans letošnjega proračuna ne bo potreben ter da je to je prvič od začetka krize, da bo Slovenija dosegla javnofinančni cilj, ki ga je napovedala v javno finančnih strateških dokumentih. To je izjemnega pomena za verodostojnost Slovenije in hkrati tudi signal, ki ga pošilja Slovenija Evropski komisiji, pa tudi drugim mednarodnim institucijam.  »S tem so tudi vse naše napovedi za prihodnost Slovenije bistveno bolj kredibilne, kot so bile doslej« je še povedal predsednik vlade Janez Janša.