NOVICA

27. 6. 2012

Predsednik vlade Janez Janša: » Da bo slovensko gospodarstvo ponovno začelo rasti, ga je potrebno nehati dušiti.«

(Foto: Arhiv KPV)

Predsednik Vlade Republike Slovenije Janez Janša je v pogovoru za radio Ognjišče spregovoril o ukrepih, ki jih je vlada sprejela za premagovanje gospodarske krize in za konsolidacijo javnih financ, o spodbujanju gospodarske rasti, o morebitnih spremembah slovenske ustave z vnosom zlatega fiskalnega pravila vanjo, o načinih za zmanjševanje brezposelnosti ter o reformah, ki jih bo morala Slovenija v prihodnosti še sprejeti.  Spregovoril pa je tudi o državni proslavi in o razmerah v koaliciji in opoziciji ter o bližajočih se predsedniških volitvah. 


Predsednik vlade Janez Janša je v pogovoru glede vpisa zlatega fiskalnega pravila v ustavo in sprememb referendumske ureditve ocenil, da so vse parlamentarne stranke najprej bile za spremembe, nato pa so si nekatere premislile. Vladajoča koalicija bo glasovanje o teh dveh temah v Državnem zboru vseeno predlagala, saj gre pri sprejemanju obojega za pomemben signal, ki ga država lahko da zunanjim trgom. Po besedah predsednika vlade je zelo pomembno, kako se bo o teh dveh točkah glasovalo, kajti od tega, »kako bomo ti dve točki rešili, je v veliki meri odvisno, ali bomo lahko v prihodnje Slovenci še sami reševali Slovenijo iz gospodarske krize ali pa bomo morali upoštevati pogoje, ki jih bodo postavili drugi.«  Premier Janez Janša je ob tem tudi ocenil, da se v primeru, če pri tem glasovanju ne bo neke minimalne odgovornosti na strani vsaj ene opozicijske stranke, Sloveniji obeta tak scenarij reševanja, kot ga lahko spremljamo v zadnjem času v nekaterih drugih evropskih državah, Cipru ali Španiji. »Če pa bomo z odločitvami ali pa s čakanjem na dvotretjinsko večino dejansko morali odlašati do leta 2015, kot predlaga Jankovićeva stranka, potem pa nas čaka grški scenarij,« je dejal premier Janez Janša in dodal, da vlada dela vse, da se to ne bi zgodilo, julijsko zasedanje Državnega zbora, kjer se bo o tem odločalo, pa ocenil kot »trenutek resnice za Slovenijo.« Ob tem je premier tudi poudaril, da »Slovenija še nikoli ni bila v tako kritični situaciji po osamosvojitvi, kot je sedaj. In ta situacija seveda narekuje tudi sprejemanje inštrumentov, na podlagi katerih se bomo lahko s to situacijo spopadli.«


Glede Zakona o uravnoteženju javnih financ je predsednik vlade poudaril, da je le-ta omogočil, da ima Slovenija še nekaj mesecev za to, da sprejme druge ukrepe in da lahko država v tem času približno normalno funkcionira. »Če mi tega zakona ne bi sprejeli, bi jeseni denarja za delovanje številnih sistemov in podsistemov države enostavno zmanjkalo,« je dejal. Ob tem je tudi zavrnil navedbe, da so upokojenci zaradi tega zakona dobili nižje pokojnine, kajti ta zakon v pokojnine ni posegal.


V nadaljevanju je spregovoril tudi o ukrepih za zagon gospodarstva. Opozoril je, da je vlada pripravila večino zakonodaje oziroma paket za rast z ukrepi, ki bodo pomagali v prihodnjih mesecih in letih pomagali slovenskemu gospodarstvu in ki bodo omogočili, da začnejo počasi nastajati tudi nova delovna mesta. »Novo delovno mesto pa je ključni posamični signal, da izhajamo iz krize,« je poudaril predsednik vlade. Po njegovem mnenju, se po letošnjem izjemno težkem letu, za konec prihodnjega leta pričakuje, da se bo gospodarska aktivnost v Sloveniji ponovno začela obujati, da bo prihajalo do novih zaposlitev, da bo vse manj brezposelnih in vse več zaposlenih »in to bo seveda polnilo tudi javne blagajne.«


Predsednik vlade Janez Janša je v pogovoru še dejal, da se vlada v tem trenutku ukvarja tudi z urejanjem kaotičnega sistema upravljanja z državnim premoženjem ter s sanacijo bančnega sistema, in sicer tako, da bo slovenski bančni sistem zadostil kriterijem, ki jih je postavila Evropska centralna banka.

 

Predsednik vlade Janez Janša je v pogovoru spregovoril tudi o spremembah v zdravstvu in šolstvu. Spremembe v zdravstvu  so namenjene temu, da bi se z razpoložljivo količino denarja, ki je omejena, zagotavljala čim večja kakovost in dostopnost zdravstvenih storitev. »Vedno bo pa nemogoče zagotoviti dovolj denarja za vse potrebe, ki so na tem področju, tako zaradi staranja prebivalstva, kot zaradi dejstva, da z povečevanjem brezposelnih in padanjem števila zaposlenih, usiha tudi priliv z zdravstveno blagajno,« je poudaril premier. Glede  ukrepov na področju šolstva, pa je predsednik vlade dejal, da se pristojno ministrstvo racionalizacije mreže srednjih šol loteva na način, da se za dijake nič ne spremeni, »nekateri programi, ki bi drugače praktično izumrli, ker se ne pokrivajo na noben način, pa bodo na ta način lahko preživeli in rasli naprej, ker bo ta racionalizacija zagotovila to možnost.«


Predsednik vlade Janez Janša je glede ocene tega, kakšen naj bi bil predsednik države, dejal, da mora to »biti nekdo, ki deluje povezovalno, ki dejansko podpre tisto, kar država in državljani potrebujejo.« Po njegovem mnenju se predsednik države ne sme spuščati v dnevno politične polemike, ne sme imeti dvojih meril, predvsem pa  mora to biti nekdo, ki čuti s svojimi sodržavljani.